Sfânta Elena
Krajané v českých vesnicích rumunského Banátu
SVATÁ HELENA

Prozdravi.cz

Školní prázdninové akce


Keramická dílna v místní škole

Letos na konci července dostala naše škola pěkný dárek - novou keramickou pec. Tato pec dokáže vypálit nejrůznější výrobky z keramické hlíny.

Práce s keramickou hlínou byla pro místní děti něco zcela nového. Proto k nám do Banátu přijela výtvarnice a paní učitelka Zdeňka Benešová. Ta dorazila na konci července a vzala sebou spoustu užitečných pomůcek, bez kterých se správný keramik neobejde: glazury, barvítka, různé špachtle a pochopitelně i tu keramickou hlínu.

A tak se děti z Eibenthalu i od nás ze Svaté Heleny učily po několik večerů základům práce s keramikou. U nás se chodilo učit kolem 20 dětí a zvládly vyrobit podkovy, zvonečky a nakonec misku – zvířátko. Děti chodily rády a pracovaly tak usilovně, že zanedlouho spotřebovaly všechny zásoby keramické hlíny...

To ovšem vůbec nevadí. Paní učitelce se povedlo to nejdůležitější: probudila v dětech o novou techniku zájem. Do začátku školního roku se určitě podaří přivézt z ČR dostatečné zásoby nové hlíny a místní děti budou pokračovat ve vyrábění pod vedením paní učitelky Sofi Štěpničkové a pana učitele Petra Skořepy.

Paní učitelce Zdeňce moc děkujeme!!! A samozřejmě děkujeme všem dalším, kteří se zasloužili o to, že keramická pec může našim dětem sloužit. Tedy firmě Tvořivý Amos, organizacím YMCA Brno a Člověk v tísni i jednotlivým lidem: Jiřímu Dvořákovi, Michale Šmikmátorové, Lucii Jakubů a Ivo Dokoupilovi.

Několik fotografií z keramické dílny

(kliknutím na obrázek zvětšíte do plné velikosti)

. Paní učitelky Z. Benešová (vzadu) a S. Štěpničková trpělivě opravují první pokusy
. Paní učitelky Z. Benešová (vzadu) a S. Štěpničková trpělivě opravují první pokusy

Kočka –  miska se Lence Štěpničkové opravdu povedla

Kočka –  miska se Lence Štěpničkové opravdu povedla

Vytvarovat zvonek z hliněných provázků nebylo vždy jednoduché
Vytvarovat zvonek z hliněných provázků nebylo vždy jednoduché
  Keramická pec od firmy LAC

Keramická pec od firmy LAC

 

Prázdninový výlet v moři

Na úplném konci prázdnin zorganizoval a uhradil Demokratický svaz Slováku a Čechů v Rumunsku výlet dětí k Černému moři. Ze Svaté Heleny se zúčastnilo 11 dětí. Akce byla odměnou pro děti, které dosahovaly v průběhu školního roku dobrých výsledků v českém jazyce. O průběhu výletu informují sami jeho účastníci v letním čísle časopisu Helenské sluníčko.

Několik fotografií z výletu k moři

(kliknutím na obrázek zvětšíte do plné velikosti)

Všichni účastníci výletu na palubě vyhlídkové lodi
Všichni účastníci výletu na palubě vyhlídkové lodi
Kapitán a organizátor František Roch
Kapitán a organizátor František Roch
Koupání v moři i slunění na pláži zažila většina dětí poprvé
Koupání v moři i slunění na pláži zažila většina dětí poprvé 

Letní táboření u Gerniku

I o letošních prázdninách se uskutečnily v krásném údolí nedaleko Gerniku dva turnusy táborů, které organizovala česká Asociace turistických oddílů mládeže (TOMíci) společně s Ligou lesní moudrosti. Táborová vesnička přivítala letos 34 českých dětí ze Svaté Heleny, Gerniku, Rovenska, Eibenthalu, Moldovy Nouă a poprvé i ze srbské Kruščice. Vedoucí obou táborů připravili dětem i tentokrát zajímavý program, ve kterém nechyběla celotáborová hra. První turnus se inspiroval Krhútskou kronikou, druhý – indiánský – putoval „Za zlatem Siouxů“. Ani letos nechyběla jízda na lané, dlouhý pěší výlet nebo indiánský den.

O průběhu 2. turnusu tábora podrobněji informuje Ester Peková ze 7. třídy

Náš tábor začal tím, že jsme se seznámili s vedoucími. Byli to: Filip, Milan, Michal, Pavel, Tereza, Karolína, Petra a kuchař Láďa. Hráli jsme hry na seznámení, abychom se líp poznali. Také nás provedli po okolí tábora. Kuchyň byla velká (v ní jsme jedli). Jídlo bylo dobré. Nejvíc mi chutnal opečený sýr s bramborama a tatarkou. Když jsme si trochu pohráli, měli jsme svačinu. Po svačině jsme si vybírali stany. Já jsem spala s Monikou. Pak jsme trochu odpočívali. Po odpočinku jsme zase hráli hry a měli jsme večeři. Po ní jsme šli do týpí. Tam Filip rozdělával oheň. Pak jsme si zazpívali indiánskou večerní píseň ašli jsme spát.

Druhý den se mi líbil: jezdili jsme na traverzu (lanovce). Taky jsme šili šerpu, pak jsme hráli volejbal a měli jsme večeři. Po večeři jsme šli k ohýnku a zpívali jsme. Potom jsme šli za indiánským dědečkem skrz les. Když jsme k němu došli, něco povídal a náš vedoucí to překládal. Potom nám rozdal barevné pytlíčky. Ten dědeček měl dlouhé černé vlasy přes obličej. Když nám všechno řekl, zase jsme šli k ohníčku. Tam jsme si něco řekli, zpívali jsme večerní píseň a šli spát.

Následující den nás rozdělili do tří skupin. Bylo nás 15 dětí. Museli jsme namalovat mapu okolí tábora. Dostávali jsme za to dolary. Také jsme hráli hry, abychom získali orlí péra. Já jsem získala jen jedno. A zas jsme hráli hry, zpívali a šli spát.

Čtvrtý den jsme si měli připravit divadlo na námět „Turisté v Banátu“. Připravovali jsme se skoro celý den. Také jsme hráli hry, za které jsme získávali korálky. Večer u ohně jsme předvedli divadlo (každá skupina). Potom byla zas píseň a šli jsme spát.

Pátý den jsme se připravovali, že půjdeme na Svatou Helenu na festival. Hned po snídani jsme vyrazili. Bylo to z tábora 18 km. Když jsme přišli na Svatou Helenu, někdo šel na festival, někdo domů. Za několik hodin jsme jeli zpátky na tábor.

Následující – šestý den – tam přibyla Dáša. Byla ve skupině se svojí sestřenicí. Zbývající dny jsme hráli hry a získávali dolary za soutěže. Líbilo se mi to.

Poslední den jsme šli na Gernik, rozloučili jsme se s vedoucími a jeli jsme domů.

Fotogalerie z táboření ZDE

Křížek - ilustrační foto
Takto vypadal interiér v‘ech ‘kol je‘tě před 10 lety
Nová ‘kola

Copyright 2008 All Rights Reserved Vieroslav Mesarč   [CNW:Counter]