Sfânta Elena
Krajané v českých vesnicích rumunského Banátu
SVATÁ HELENA

Prozdravi.cz

Kulturní události


Slavnostní otevření Domu pro sociální a zdravotní služby

Oblastní charita Hodonín v neděli 22. srpna 2010, po mši svaté, bude slavnostně otevírat Dům pro sociální a zdravotní služby ve Svaté Heleně.
Tento dům koupila a celý zrenovovala hodonínská charita mj. i z peněz darovaných Vámi, např. do Tříkrálové sbírky.Oblastní charita Hodonín
Takže teď máte jedinečnou možnost poznat, kam putují peníze z veřejných sbírek.

Fotogalerie ze slavnostního otevření ZDE

 

Návštěva pěveckého sboru Mezissima

Mezi 16. 6. - 21. 6. 2010 nás ve Svaté Heleně navštívil dětský pěvecký sbor Mezissimo. Tento sbor založil na počátku roku 1998 sbormistr Mgr. Zbyněk Mokrejš (v současné době ředitel ZUŠ v Náchodě). V současné době sbor sdružuje ve třech odděleních více než 80 zpěváčků z celkového počtu 240 žáků meziříčské školy.

Děti i doprovázející dospělé ubytovaly rodiny místních obyvatel. Brzy po příjezdu začal sbor pilně zkoušet v místní škole. Zkoušek pěveckého sboru ve Svaté Heleně se zúčastnila i skupinka místních školáků. Místní děti si dokonce zkusily zazpívat se sborem jednoduché úpravy českých lidových písní.

Na závěr pobytu pěvecký sbor Mezissimo vystoupil v kulturních domech u krajanů v nedaleké srbské vesnici Kruščica a pochopitelně u nás Svaté Heleně. Zde se k programu připojil i náš nový folklorní soubor Modráček.

Cílem akce bylo, aby děti z ČR blíže poznaly české krajany žijící v Rumunsku a v Srbsku – jejich jazyk, zvyky, způsob života na vesnici. Pro děti ze Svaté Heleny to zase byla příležitost poznat zevnitř práci v pěveckém sboru a zlepšit své pěvecké dovednosti pod vedením zkušeného sbormistra.

Na akci finančně přispělo i Sdružení S.o.s., které tradičně pomáhá zajistit některé prázdninové aktivity místních dětí.

Několik fotografií (kliknutím na obrázek zvětšíte do původní velikosti)

Sbor Mezissimo začal brzy po příjezdu do Svaté Heleny intenzivně zkoušet
Sbor Mezissimo začal brzy po příjezdu do Svaté Heleny intenzivně zkoušet
Výlet sboru po okolí Svaté Heleny - sestup do údolí na Topolici
Výlet sboru po okolí Svaté Heleny - sestup do údolí na Topolici
Sbormistr Zbyněk Mokrejš se při zkouškách věnoval i dětem ze Svaté Heleny
Sbormistr Zbyněk Mokrejš se při zkouškách věnoval i dětem ze Svaté Heleny
Koncert Mezissima v srbské Kruščici
Koncert Mezissima v srbské Kruščici
Koncert sboru v kulturním domě ve Svaté Heleně
Koncert sboru v kulturním domě ve Svaté Heleně
Ke koncertu se s tanečním vystoupením připojil i helenský Modráček
Ke koncertu se s tanečním vystoupením připojil i helenský Modráček

Dětský folklorní festival v Băile Herculane

Tradičním návštěvníkům mohl letošní dětský festival připadat podobný těm předchozím. Jako obvykle se konal v Herkulových lázních, i stravování a ubytování v hotelu Dacia bylo podobné jako v předchozích letech. Stejný byl i celý scénář obou festivalových dní.

A přesto byl tento festival v mnohém odlišný: především se akce nekonala jako obvykle na podzim, ale už 12. a 13. června 2010. Tato změna měla svůj důvod: Festival se totiž konal při příležitosti  oslav 20. výročí založení Demokratického svazu Slováků a Čechů v Rumunsku.

Proto se jej zúčastnil i neobvyklý počet oficiálních hostí z Rumunska (prefekt župy Caraş-Severin pan Frunzaverde) i z České republiky (pětičlenná komise pro záležitosti krajanů Senátu České republiky). Přítomen byl také předseda DSSČR a zároveň poslanec rumunského parlamentu pan Adrian Miroslav Merka. Nechyběl pochopitelně hlavní organizátor, předseda české Jihobanátské pobočky DSSČR pan František Draxel, zúčastnili se i téměř všichni předsedové místních organizací.

Právě oni přivedli dětské tanečníky a muzikanty ze Svaté Heleny, Moldavy Nouă, Gerniku, Eibenthalu, Bígru, Zlatice a Rovenska. Pozvání přijal i slovenský soubor Varzaľ z Bihoru a moravská cimbálová muzika souboru Pentla.

Pro většinu dětských členů helenské výpravy to bylo první seznámení s legendárním lázeňským městem i s festivalovým děním. Navíc se helenský soubor poprvé (zatím nesměle) představil pod jménem Modráček. Soubor dostal příležitost vystoupit dokonce dvakrát. Nejprve se staronovým pásmem „Jdou veverky, jdou“, pak s programem řemeslnických písní a tanců, který připravila především česká choreografka paní Jitka Bonušová.

Děti udělaly paní choreografce radost, vystoupení se jim velmi povedlo. A to bylo důležité, protože Modráček dokázal představitelům DSSČR, že pozvání české choreografky (které DSSČR hradí) má smysl a práce v novém folklorním souboru se daří.

Ovšem pěkná vystoupení měly i jiné soubory, například Bígr, Rovensko nebo slovenský soubor Varzaľ.

Vydařil se i slavnostní večer k oslavě DSSČR. Děti měly dokonce příležitost sfouknout svíčky na velikém dortu v červeno-modro-bílých barvách Svazu. Následoval povedený bál, při němž se střídali muzikanti z gernické kapely Boemia a muzika souboru Pentla.

A tak můžeme konstatovat, že další ročník dětského festivalu proběhl velmi dobře, bez větších organizačních zádrhelů. A za to je třeba poděkovat DSSČR a také všem, kdo se podíleli na organizačním zajištění této pěkné akce.


Fotogalerie z festivalu ZDE

Nahoru

 

Křížek - ilustrační foto

Copyright 2008 All Rights Reserved Vieroslav Mesarč   [CNW:Counter]