Sfânta Elena
Krajané v českých vesnicích rumunského Banátu
SVATÁ HELENA

Prozdravi.cz

Starší kulturní události


XI. ročník festivalu Čechů žijících v Banátu – 15. a 16. srpna 2009

Po dvouleté přestávce zažila Svatá Helena opět rušný, ale zajímavý festivalový víkend. První odpoledne (15. srpna) do vesnice přijelo 12 folklorních souborů. Přehlídky se zúčastnily tyto soubory:

  • soubor z místní Svaté Heleny (Rumunsko)

  • slovenský taneční soubor Cerovina z Čerpotoku v Bihoru (Rumunsko)

  • soubor z Eibenthalu (Rumunsko)

  • taneční soubor TS Light z Prahy (Česká republika)

  • soubor z Gerniku (Rumunsko)

  • soubor z Rovenska (Rumunsko)

  • soubor ze Zlatice (Rumunsko)

  • taneční soubor mládeže + mužský pěvecký sbor ze srbské Bele Crkve (Srbsko)

  • soubor Česká Beseda z  východočeských Mistrovic (Česká republika)

  • gajdošská muzika ze Starého Poddvorova u Hodonína (Česká republika)

  • Gajdoši ze Starého Hrozenkova (Česká republika)

  • soubor Pentla z Boršic u Uherského Hradiště

Pozvané soubory předvedly pestrý program. Některá vystoupení byla amatérská, mnohá pak téměř dokonalá – profesionální. Je to ovšem dobrá zkušenost, bez ohledu na to, a ať už jste hudebník nebo Poker hráč a pro všechny je to dobrá škola.  Každopádně po celé odpoledne vládla příjemná atmosféra, k níž přispělo i dobré počasí. 500 – 600 diváků přítomných se rozhodně nenudilo. A k dobré náladě přispěla i gernická kapela Boemia. Zahrála při večerní taneční zábavě, ale vydržela hrát až do samého rána.   

Druhý den (16. srpna) po poledni se posluchačům představila česká kultura z úplně jiného soudku: Na podiu se vystřídalo 8 kapel, které představily současnou českou hudbu různých žánrů. Postupně posluchačům z řad místních obyvatel i turistů zahrály:

  • eN & kapela

  • Kubíci

  • Sanitka

  • LaMancha

  • Propaganja

  • Helemese

  • Sakumprásk

  • MiG 21

Kromě hudebního programu byly pro návštěvníky připraveny různé tvůrčí dílny (výroba smaltovaných šperků a keramických kachlů), skupina historického šermu a také výstava místních umělců (řezbář J. Jagr a malíř F. Matiaş).

Hlavními organizátory celé akce byl DSSČR a společnost Člověk v tísni.

 

Promítání filmu „Kdopak by se vlka bál“

22. a 23. května 2009 zavítala do naší vesnice mladá česká režisérka Maria Procházková. Přijela sem místním lidem promítnout svůj zatím nejnovější film, který se jmenuje „Kdopak by se vlka bál“. Tento film měl v České republice premiéru v prosinci 2008, ale od té doby ho už vidělo mnoho filmových diváků nejen v ČR, ale i jinde v Evropě. Film mohli shlédnout i rumunští návštěvníci Festivalu evropských filmů v Temešváru.

U nás proběhly dvě projekce, při nichž viděly film české i rumunské děti takřka z celé vesnice. Bohužel z řad dospělých se nedostavil nikdo, což byla škoda. Tento film je totiž určen jak dětským, tak dospělým divákům. Je to film o trápeních, která zažívají děti, jejichž rodiče se z nějakého důvodu mezi sebou neumějí shodnout. Ve filmu jsou výborně obsazené nejen dospělé role, ale především ty dětské. Navíc je film doplněn zajímavými animacemi. Maria Procházková je totiž nejen autorkou námětu a scénáře, ale i režisérkou a animátorkou.

Po promítání si Maria Procházková s našimi dětmi povídala. Vyprávěla jim o tom, jak takový film vlastně vzniká a k čemu všemu může při natáčení dojít. Nakonec nám Maria nechala kromě pěkného zážitku z filmu ještě jeden dárek: několik DVD s animovanými písničkami, které pro ČT natočila v posledních třech letech.

Doufáme, že se režisérce Marii Procházkové u nás ve Svaté Heleně líbilo. A děkujeme ředitelce Českého kulturního centra v Bukurešti Monice Štěpánové, která celou návštěvu domluvila a režisérku k nám doprovodila.

Nahoru


"Vánoční čas v Banátu"

Česká televize Brno uvedla v sobotu 17.1. 2009 v 9.25 na ČT 2 dokumentární film režiséra Petra Stodůlky. Kliknutím na obrázek si tento dokument můžete prohlédnout na svém monitoru.

Dokument v historii


Koncerty Evy Henychové

V říjnu 2008 k nám na Svatou Helenu přijela česká zpěvačka a kytaristka paní Eva Henychová. Zahrála nejprve ve škole dětem - to bylo v pondělí 13. října. Eva s dětmi strávila celou jednu vyučovací hodinu, během níž si povídala s dětmi, zpívala své písně, hrála na kytaru nebo poslouchala. I helenské děti jí totiž zazpívaly několik svých oblíbených písniček.

Ve čtvrtek 16. října navečer potom zpěvačka zazpívala a zahrála i v místním kulturním domě (mezitím ovšem stihla odehrát vystoupení pro rovenské i gernické posluchače). Koncertu u nás se zúčastnila skupinka dětí, místní mládež a dokonce několik dospělých. Dá se říci, že místní lidé poslouchali pozorně a přijali písničky Evy Henychové velmi dobře.  

S Evou Henychovou si můžete také přečíst krátký rozhovor v podzimním čísle našeho školního časopisu Helenské sluníčko. Pokud byste se chtěli o zpěvačce dozvědět více, můžete si otevřít její webové stránky www.evahenychova.cz

Fotogalerie ZDE

autorem fotografií je Petr „Megi“ Gregor


Nahoru

Dětský festival v Băile Herculane

Po dvouleté přestávce se letos pod záštitou DSSŠR opět uskutečnil tradiční dětský festival. Do Herkulových lázní se sjely děti z Gerniku, Eibenthalu, Zlatice, Bigru, Nové Moldovy a Sv. Heleny. Přivítali jsme i hosty z Bihoru – slovenský soubor z Bodonoše. Hosty byli i mladí lidé z pražského Tanečního studia Light, kteří měli připraveno společné vystoupení s dětmi z Eibenthalu. Přijeli také muzikanti z cimbálové muziky z Uherského Hradiště. Z oficiálních hostů přijal pozvání také pan A. M. Merka (poslanec Rumunského parlamentu a předseda DSSČR), pan Petr Dokládal (velvyslanec ČR v Rumunsku) a pan Jan Krivoš (konzul).
Účastníci festivalu se do Herkulových lázní začali sjíždět v pátek dopoledne 19. září. Po ubytování v hotelu Geta se všichni odebrali na hlavní náměstí k Herkulově soše. Po seřazení do slavnostního průvodu se všichni odebrali do velkého sálu místního kulturního domu. Zde proběhla více jak dvouhodinová přehlídka jednotlivých souborů. Všechna vystoupení byla pestrá, nápaditá a velmi zajímavá.

Vystoupení našeho souboru mělo dvě části: nejprve mladší děti zopakovali mírně obměněné pásmo „Jdou veverky, jdou“. Starší děti zahájily veselou písní o trpaslících, kterou se naučily během nedávné tvůrčí dílny. Potom přidaly dvě další písně od skladatele P. Jurkoviče: Měsíce (slova V. Čtvrtka) a Pět minut v Africe (text od J. Žáčka). Hudební provedení písniček nebylo příliš dokonalé.

Součástí písniček však byly i malované kulisy a rekvizity. A jejich malování si helenské děti rozhodně pěkně užily.
Celkově se účastníci shodli, že letos měl festival mnohem lepší úroveň a byl daleko lépe zorganizován než ten před dvěma lety. Všem organizátorům z řad DSSČR za to patří velký dík.

Fotogalerie ZDE

Loutkové divadlo

1. září 2008 přijela na dvě české vesnice v Rumunsku skupina umělců z České republiky. Místním dětem přivezli loutkové divadlo pana Františka Vítka a paní Věry Říčařové. Představení se jmenovalo Piškanderdulá a uskutečnilo se na Rovensku a dokonce 2x ve Svaté Heleně.

Představení ve Svaté Heleně měly možnost shlédnout i děti z Gerniku, odkud byl vypraven autobus.
Divadlo z České republiky nebylo v tomto kraji něčím zcela novým. Některé děti si z loňského roku dobře pamatovaly maňáskového Pejska a kočičku v podání Říše loutek.
Představení Piškanderdulá bylo ovšem zaměřeno trochu jinak, tentokrát nešlo o konkrétní příběh. Paní Věra Říčařová před představením dětem vysvětlila, že ona i její manžel pan Vítek mají velkou úctu k loutkám i k mechanickým hračkám. Řezbář pan Vítek jich za svůj život vytvořil celou řadu, některé jsou dokonce součástí expozice Národní galerie v Praze.

Při představení si oba umělci s loutkami a hračkami hráli tak, jak by si s nimi hrály malé děti. Postupně vytvářeli z jednotlivých scének barevnou koláž. Hry byly občas něžné, občas divoké, někdy kruté, jindy veselé. Paní Říčařová doprovázela hry celou řadou zvuků, její manžel zase atmosféru doplňoval zvuky celé řady různých prastarých mechanických přístrojů. Hodina čarování s loutkami a hračkami uběhla jako voda.

Po představení si děti mohly jednotlivé loutky prohlédnout, některých se i dotknout. To byl zvlášť pro ty menší velký zážitek.
Součástí návštěvy skupiny umělců ve Svaté Heleně byla i zajímavá tvůrčí dílna, která probíhala v místní škole.
Návštěva loutkového divadla u nás se uskutečnila díky českému divadelnímu a filmovému herci panu Pavlu Liškovi. Ten celý nápad vymyslel a společně se svojí ženou Kristínou oslovil ty správné lidi, ochotné se na této cestě podílet.

Pan Pavel Liška celou akci také částečně finančně zajistil. Zbytek prostředků obstarala paní Lenka Zogatová (z občanského sdružení Fléda), která požádala o grant MZV ČR a MK ČR. Dopravu místních dětí uhradil DSSČR.
Všem, kteří se podíleli na realizaci celé akce patří vděk místních lidí, zvláště pak dětí.

Fotogalerie ZDE

Nahoru

Křížek - ilustrační foto

Několik fotografií z folklórního festivalu

Tanečníci se řadí k slavnostnímu průvodu po vesnici

Předseda DSSČR a dal‘í hosté při slavnostním zahájení festivalu

Hosté i účinkující při sledování programu

Celou galerii si můžete prohlédnout ZDE

Copyright 2008 All Rights Reserved Vieroslav Mesarč   [CNW:Counter]